kumlama nedir? kumlama nasıl yapılır? kumlama nasıl olur?

Klasik Araç restorasyonunda metal aksamları boya ve pastan arındırmak, boyayı daha iyi tutan bir yüzey oluşturmak amacıyla sıkça kullanılan bir yöntemdir.

Tanım olarak kısaca Yüksek basınçlı hava yardımı ile (maca göre farklı tane iriliklerinde) kumun parça üzerine fırlatılarak , parça üzerindeki katmanı aşındırmasıdır diyebiliriz.

İşlemin nasıl yapıldığını fotoğraflı olarak elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

GEREKLİ MALZEMELER:

1 Adet dalgakıran 5.7 N/m3 vidalı kompresör ve hava tankı (Yapacağınız işin inceliğine göre daha küçük kapasitede kompresörlerde işinizi görür)7 bar hava basıncıKumu çamurlaştırmaması için basınçlı hava içerisindeki suyu almak üzere 1 adet hava kurutma düzeneği.Kumun içerisine doldurulduğu ve basınçlı hava ile karışarak kumlama olayına karıştığı kısım olan kum kazanıİnce kum ve bu kumu eleyip kazana dolduracak olan iki adet delikanlı (Yine yapacağınız işin inceliği ve kum ihtiyacınıza göre 1 tanede olabilir )1 adet kumlama namlusu1 adet kumcu (Görüşünün kapanmaması ve temiz hava alabilmesi için kumcunun kaskından hortum vasıtası ile hava verilir )Kumlama işleminde resimde görüldüğü üzere kum parçanın üzerine püskürtülür.
Bakalım kumlanan parçalar ne kadar temizleniyor

Kumlama öncesi üzerinde haddehane cürufu ve pas bulunan bir profilKumlama sonrası aynı parçaBunun yetrli olmadığını düşünerek ince parçalardaki durumu göstermek amacıyla hiçbir masraftan kaçınmayarak avrupadadan resimde gördüğünüz şaheseri getirttim ve kumlamaya verdim.Kumlama sonrası parçanın durumu.Biraz daha yakından bakalımGörüldüğü üzere düzeneğimiz ağır işler için hazırlandığı için parça üzerinde deformasyona neden oldu. Tabi kaporta üzerine kumlama yapılan yerlerde bu tip sorunlarla karşılaşmazsınız.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !